Zantedeschia aethiopica
[Zantedeschia aethiopica (L.) Spreng., Calla aethiopica, Zantedeschia elliottiana, Colocasia aethiopica (L.) Link, Richardia, Otosma, Arodes]
země původu: Afrika
rozšíření v ČR: pěstovaný, pokojový
stanoviště: slunné, půda mokřady, smíšená s přídavkem rašeliny
plod: bobule
životnost:
vytrvalý, v našich podmínkách jednoletý,
vysoký, dlouhý do 150 cm (s květem do 120 cm)
další informace: jedovatý, k řezu (do vázy), vodní rostlina
Před prvními mrazíky přeneseme i s květináčem do světlé, chladné místnosti. Omezíme zálivku, jen aby nepřeschl bal. Po 20. květnu můžeme přenést na polostinné venkovní stanoviště, týden stíníme před sluníčkem. Pokud pěstujeme celoročně v bytě, vykvétají mnohem menší květy. Množíme dělením hlíznatých trsů začátkem března. Vysazujeme do vzdušné vyhnojené zeminy. Hlíznaté kořeny sázíme těsně pod povrchem zeminy, zeminu přihrneme 1 cm nad kořeny.
Růžice dlouze řapíkatých, dužnatých, srdčitých listů, vysoká do 0,8-1-1,5 m. Celokrajné, jasně zelené listy se zpeřenou žilnatinou, na vrcholku špičaté. Kvete květen až červenec, často i v zimě. Stvol s květy dlouhý do 80-120 cm. Na stvolu výrazný bílý toulec široký až 15-20 cm, na bázi kornoutovitě stočený, se žlutou palicí kvítků. Po odkvětu odstřihneme květní stvol, abychom rostlinu nevysilovali tvorbou semen a může nasadit nová poupata.
Jedovatý druh. Fotografie: Brno 21. 07. 2005. Fotografie: Řecko, Kamena Vourla 07. 06. 2018, Portugalsko 09. 05. 2019.