Thalictrum aquilegiifolium L.
[Thalictrum atropurpureum Jacq., Ruprechtia aquilegifolia (L.) Opiz, Tripterium pauciflorum (Schur) Schur, Leucocoma aquilegiifolia (L.) Nieuw.]
země původu: Evropa
rozšíření v ČR: roztroušeně, louky
stanoviště: slunné-polostín, půda vlhká, neutrální
množení: dělením trsů v březnu
plod: nažka
životnost:
vytrvalý,
vysoký, dlouhý do 30 cm (s květem do 120 cm)
další informace: barvivo, jedovatý, k řezu (do vázy), planý, záhony, léčivka
Vzácně roste na vlhčích loukách, na vlhčích stráních. Dlouhověká trvalka, kterou vysadíme do polostínu do běžné půdy. Na slunečném stanovišti prospívá jen tehdy, pokud v létě často zaléváme. Množíme dělením trsů z pěstovaných rostlin, v březnu a srpnu. Při výsadbě na záhoncích umístíme na vzdálenější místo. Kvete od května, kdy vytváří dominantu záhonů, ale po odřezání odkvetlých stonků zůstává nenápadný, menší trs listů.
Přímá lodyha, vysoká do 120 cm. Spodní řapíkaté, složené listy v obrysu trojúhelníkové, s krátce řapíkatými obvejčitými lístky. Ve středové části lodyhy složené listy s řapíkatými obvejčitými lístky. Kvete v květnu až v červenci v latě. Květy fialové, vzácněji bílé, široké do 2,5 cm, lístky dlouhé do 1,4 cm. U drobných květů po rozvití odpadnou čárkovité okvětní lístky, zůstávají ozdobné fialové tyčinky. Nažky křídlaté.
Listy a kořeny žluťuchy obsahují žluté barvivo, dříve používané na barvení látek a vlny, odtud název-žluťucha. Fotografie: 25. 05. 2006.