Rubus idaeus L. 'Lloyd George'
rozšíření v ČR: pěstovaný
stanoviště: slunné, půda běžná
množení: oddenky
plod: souplodí
životnost:
dvouletý,
vysoký, dlouhý do 170 cm
další informace: plodina, polní plodina
Množíme dělením prýtů v srpnu. Maliny patří mezi dvouleté druhy. Vyvazujeme ke konstrukci, větve s plody mají více vzduchu pro dozrávání nových plodů. Staré odplozené prýty odstraníme na podzim. Sázíme do propustné výživné půdy. V létě se na prýtech objevují zduřelé nádorky (odborně nazývané hálky), s larvami bejlomorky. Larvy vyžírají pletiva maliníku i ostružiníku až do výšky 1 m. Napadené prýty ihned odstřihneme a spálíme, je to nejúčinnější ochrana.
Dvouleté, vzpřímené, ostnité stonky dlouhé 1-1,7 m, ve spodní části dřevnaté, na vrcholku převislé. Složené řapíkaté listy třílisté až pětilisté. Vejčité lístky na okrajích nepravidelně ostře pilovité, na rubu bíle plstnaté. Kvete v květnu až v říjnu. Bílé květy široké do 1 cm, s pěti obvejčitými korunními lístky, na bázi nehetnatě staženými. Souplodí peckoviček-fialovočervené maliny. Výborný remontantní druh malin. První maliny dozrávají v červnu a jsou menší, kolem 2 cm. Další etapa dozrávání je u nových prýtů, na kterých maliny dozrávají od září až do mrazu. Tyto maliny jsou dlouhé přes 2,5 cm, velmi chutné.
Výborné čerstvé ovoce, vhodné i na sirupy, džemy. Fotografie květů: Brno 27. 07. 2011, fotografie plodů: Brno 27. 07. 2011. Na fotce s plody v horní střední části i zelená kobylka Tettigonia viridissima L., které jsem si všimla až na fotce. Velmi dobře splývá s prostředím (mimikry).