Thalictrum aquilegiifolium f. niveum
[Thalictrum atropurpureum Jacq., Ruprechtia aquilegifolia (L.) Opiz, Tripterium pauciflorum (Schur) Schur, Leucocoma aquilegiifolia (L.) Nieuw.]
země původu: Evropa
rozšíření v ČR: pěstovaný
stanoviště: polostín, půda vlhká, neutrální
množení: dělením trsů
plod: nažka
životnost:
vytrvalý,
vysoký, dlouhý do 50 cm (s květem do 120 cm)
další informace: jedovatý, k řezu (do vázy), záhony, léčivka
Roste v horských a podhorských alpských oblastech na slunném, vlhčím stanovišti, podél horských potoků, v travních porostech, v suťových skalách, na pastvinách, na okrajích světlých lesů. V ČR roste vzácně na vlhčích loukách, na vlhčích stráních. Množíme dělením trsů z pěstovaných rostlin, podle počasí v březnu až začátkem dubna a v srpnu.
Dlouhověká trvalka. Přímá lodyha, vysoká do 120 cm. Spodní řapíkaté, složené listy v obrysu trojúhelníkové, s krátce řapíkatými obvejčitými lístky. Ve středové části lodyhy složené listy s řapíkatými obvejčitými lístky. Kvete v květnu až v červenci v latě. Květy bílé, široké do 2,5 cm, lístky dlouhé do 1,4 cm. U drobných květů po rozvití odpadnou čárkovité okvětní lístky, zůstávají ozdobné bílé tyčinky. Křídlaté nažky.
Listy a kořeny žluťuchy obsahují žluté barvivo, dříve používané na barvení látek a vlny, odtud název-žluťucha. Fotografie: Jarmila Charvátová, Itálie Dolomity 18. 07. 2016.