Olea europaea L.
země původu: Středozemí, jihozápadní Asie
rozšíření v ČR: pěstovaný
stanoviště: slunné, půda běžná
množení: semeny
plod: peckovice
životnost:
strom,
vysoký do 12 m
další informace: koření, potravina, vhodný na bonsaje, léčivka
Planě roste v subtropech světa. Ve Středozemí na kamenitých stráních, na slunných a sušších místech, v běžné půdě, často kamenité. V našich podmínkách po 20. květnu přeneseme s květináčem ven, první týden stíníme před silnými slunečními paprsky. Zimujeme v chladné místnosti, zeminu udržujeme mírně vlhkou. Sázíme do lehké, propustné, vápenité půdy, smíchané s kamennou drtí.
Listnatý ovocný strom vysoký do 12 m, s krátce řapíkatými, vstřícnými listy. Celokrajné, kožovité, šedozelené, kopinaté až eliptické listy, na vrcholku špičaté. Bílé květy široké do 0,5 cm, kvetou v dubnu až v červnu. Plody-peckovice sklízejí nedozrálé zelené, zralé mají barvu černou, tmavě modrou, také hnědě fialovou. Strom začíná plodit 5. až 10. rokem, maximální plodnosti dosahuje kolem 100 let. V Řecku rostou stromy až tisíc let staré. Sklizeň začíná na podzim.
Čerstvé olivy jsou trpké, upravují naložením do vody a do různých, často kyselých, olejových nálevů. Z plodů-oliv lisují olivový olej. Nejkvalitnější extra panenský-extra virgine, lisovaný za studena, vhodný nejlépe do studené kuchyně. Známé jsou také nakládané olivy v kyselém nálevu. Využití oleje i v kosmetice pro vysoký obsah vitamínu E, který chrání a regeneruje pokožku. Fotografie květů: 20. 04. 2010. Fotografie stromu: Řecko Rhodos Kolymbia 02. 07. 2016.